Kontakt Fosa Staromiejska 1a, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 36 10
e-mail: wfins@umk.pl

Naukowe spotkanie

Zdjęcie ilustracyjne

Project Perspective Taking (Theory of Mind) and Mental Rotation

W dniach 6-8 lipca 2024 na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych, UMK (Katedra Kognitywistyki i Instytut Psychologii), odbył się naukowy workshop z partnerami z Faculty of Education and Human Development, The Education University of Hong Kong, w ramach programu: “International Partnerships (IDUB) Arkadiusz Gut we współpracy z Emerging Field (IDUB) Bibianna Bałaj: Excellence Initiative – Research University. 

Pierwszy workshop odbył się w poprzednim roku w Hong Kongu, teraz po zebraniu licznych danych był czas na dyskusję na UMK. Była to konferencja w formule workshopu z analizą danych i przedstawiania poszczególnych badań do publikacji.

Pani Dr Bibianna Bałaj opowiadała o rezultatach badaniach nad mentalnymi rotacjami i poznawczą perspektywą w ramach zadania ToM. Przy tej okazji pokazywała narzędzie badawcze do badania mentalnych rotacji w swoim Lab-ie. Dr Anna Karczmarczyk wraz dr  Carrey Siu przedstawiały, możliwe sposoby agregowania i przeliczenia danych z projektu Reading and Mindreading (danych zebranych w Polsce i Hong Kongu). Wraz z pomocą całego zespołu wpisującego dane pod kierunkiem dr Andrzeja Zykubka starano się ułożyć dane w jednolite zbiory wyników. Kolejna worhopowa dyskusja dotyczyła wcześniej już zgromadzonych danych z udziałem dzieci w wieku 3-6 lat w Polsce i Hong Kongu, tutaj Arkadiusz Gut and Him Cheung pokazywali wyniki ujawniające różnice kulturowe w procesie społecznego rozwoju: szczególnie czytania stanów mentalnych przez dzieci w dwóch kulturach. Warto dodać że pierwszy wspólny tekst ukazał się już w Journal of Family Issues kilka dni temu. Następnie, dyskutowaliśmy kwestie analizy dotyczących kulturowego rozumienia kreatywności, które zostały zebrane w różnych kulturach, tutaj Jan Nikadon i Arkadiusz Gut oraz Him Cheung przedstawiali możliwe tropy do analizy swobodnych wypowiedzi respondentów odnośnie wyboru prac wykonanych przez osoby najbardziej kreatywne i na najmniej kreatywne. Dane te zostały zebrane w strategii wyboru rysunków w trzech kulturach. W poniedziałek byliśmy w LAB-ie CNT u prof. Jacka Matulewskiego, gdzie wspólnie Jacek Matulewski i Arkadiusz Gut, zorganizowali przestrzeń do badania Human-Robot Interaction i badania VR-owego w obu przypadkach dotyczącego mentalizacji, rozumienia w interakcji opartych na ToM i Mindperception. O swoich badaniach z wykorzystaniem VR i EEG opowiadali doktoranci Arkadiusz Guta: Albert Łukasik i Sławek Duda, których badania będą realizowane w kolejnych miesiącach. W naszych dyskusjach brali udział także dr Tomasz Komendziński, Robert Mirski, zaś dane do dyskusji przygotowywał Jakub Janczura.

Pierwszy tekst z jednego obszaru współpracy właśnie się ukazał:

Gut, A., Wilczewski, M., Cheung, H., & Kołodziej, B. (2024). Disciplinary Practices and Perceptions of Disciplinary Situations Among Chinese Mothers. Journal of Family Issues, 0(0). https://doi.org/10.1177/0192513X241263786

 

Więcej na na blogu prof. Arkadiusz Guta

pozostałe wiadomości