Kontakt Fosa Staromiejska 1a, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 36 10
e-mail: wfins@umk.pl

Erasmus+

Kilka słów o Programie Erasmus+ (English version below)

Erasmus+ jest programem współpracy między uczelniami. Jest przeznaczony przede wszystkim dla szkół wyższych, ich studentów i pracowników. W niektórych jego akcjach mogą uczestniczyć także inne instytucje, organizacje lub przedsiębiorstwa, które współpracują z uczelniami. Celem Erasmusa jest podnoszenie jakości kształcenia w krajach uczestniczących w tym programie poprzez rozwijanie międzynarodowej współpracy między uczelniami oraz wspieranie mobilności studentów i pracowników szkół wyższych. W ramach programu Erasmus+ studenci mogą wyjeżdżać na studia oraz na praktyki. Za granicę można wyjechać w trakcie dowolnego cyklu studiów (licencjackich lub magisterskich), łącznie na nie dłużej niż 12 miesięcy. Minimalny czas pobytu na studiach i praktykach wynosi 2 miesiące. Na praktyki student samodzielnie znajduje instytucję przyjmującą, której profil odpowiada jego kierunkowi studiów i oczekiwaniom. Może w tym celu skorzystać z informacji zebranych w ankietach lub portali z ofertami praktyk, a także podpisanych umów bilateralnych przez jednostkę uczelnianą. Rekrutacja na praktyki jest całoroczna. Więcej informacji

If you have reached this page, it means that you want to take part in the Erasmus+ Programme or you are thinking about it. Read what we have prepared for you, and if you have any questions, ask the programme coordinator. Erasmus+ is a programme for higher education institutions, their students and employees. Other institutions, organizations or companies that cooperate with universities may also participate in some of its actions. The aim of Erasmus is to improve the quality of education in countries participating in this program by developing international cooperation between universities and supporting the mobility of students and employees of higher education institutions. As part of the Erasmus+ Programme, students can go abroad for studies and internships. You can go abroad during any cycle of studies (bachelor’s or master’s), for a total of no longer than 12 months. The minimum stay for studies is 3 months, and for internships – 2 months. For internships, students independently find a host institution whose profile matches their field of study and expectations. For this purpose, they can use information collected in surveys or portals with internship offers, as well as bilateral agreements signed by the university unit. Recruitment for internships is year-round. Here you can check below:

List of all courses addressed to foreign students

Uwaga! Nasi studenci mogą aplikować o wyjazd w ramach Programu Erasmus+ do wszystkich uczelni, które znajdują się na liście i mają podpisaną umowę z naszym Wydziałem. Oznacza to, że do wyboru jest kilkadziesiąt uniwersytetów. Warunkiem jest, by na wybranej uczelni znajdował się wydział kształcący na podobnym kierunku studiów, na którym obecnie studiujecie. Ważne, żeby była możliwość wyboru przedmiotów odpowiadających tym, które znajdują się w programie studiów macierzystej uczelni.


Zespół ds. Programu Erasmus+ na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych


Rekrutacja krok po kroku

W Programie Erasmus+ można wziąć udział dwa razy w roku – na początku każdego semestru. Na początku semestru zimowego rekrutujemy na najbliższy semestr letni, z kolei na początku semestru letniego – na najbliższy semestr zimowy. Jeśli masz więcej pytań — zerknij niżej, a na pewno znajdziesz odpowiedź 🙂

Przed wysłaniem dokumentów do dziekanatu wyślij koordynatorowi:

Upewnij się, że:

Jeśli otrzymasz pozytywną opinię koordynatora programowego, wszystkie dokumenty umieszczasz na naszym serwerze za pomocą specjalnego formularza i czekasz na decyzję!

Zasady rekrutacji na wyjazd na studia w ramach programu Erasmus+ w roku akademickim 2024/25


NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA I ODPOWIEDZI
czyli wszystko, co powinniście wiedzieć o studiowaniu w ramach Programu Erasmus+

Gdzie można znaleźć informacje o tym, jak wziąć udział w stażu lub wymianie?

Informacji na ten temat udzieli Ci koordynator wydziałowy lub instytutowy, którego dane znajdują się na naszej stronie (patrz wyżej). Możesz także odwiedzić serwis poświęcony mobilności, przygotowany przez administrację naszej uczelni.

W jaki sposób mogę potwierdzić, że znam język angielski w stopniu, który umożliwi mi pobyt na wymienia międzynarodowej?

Zazwyczaj wymagamy certyfikatu językowego, zaświadczenia z Uniwersyteckiego Centrum Języków Obcych UMK lub po prostu wglądu do świadectwa maturalnego.

Boję się, że moja znajomość języka angielskiego nie wystarczy do uczestnictwa w zajęciach prowadzonych na zagranicznej uczelni.

Pamiętaj, że w każdym kraju, zarówno studenci jak i wykładowcy mają takie same obawy, a poziom języka angielskiego jest różny w zależności od kraju, do którego się wybierasz. Jedni mówią lepiej, inni gorzej. Nie masz na to wpływu. W dobie nowych technologii i łatwo dostępnych translatorów, nie powinno być problemu z porozumiewaniem się.

W jaki sposób wybrać przedmioty do zaliczenia w trakcie mobilności?

Sprawdź, czy uczelnia na którą się wybierasz, posiada zbliżony kierunek studiów lub zestaw przedmiotów, które umożliwią Ci rozwinięcie swoich umiejętności i będą zbliżone programowo do tych, które są przewidziane do zaliczenia w Polsce. Ofert uczelni przyjmujących szukaj na stronach internetowych uczelni lub skontaktuj się emailowo z działem obsługującycm program ERASMUS na uczelni przyjmującej.

Czy mogę skorzystać z programu ERASMUS+ na pierwszym roku studiów I stopnia lub jednolitych magisterskich?

Niestety nie. Do wzięcia udziału w programie musisz mieć ukończony pierwszy rok studiów.

Czy mogę skorzystać z programu Erasmus+ na ostatnim roku studiów?

Tak, ale konieczna będzie zgoda promotora, u którego piszesz pracę dyplomową.

Czy mogę wyjechać na Erasmusa więcej niż raz?

Tak. Student ma prawo do skorzystania z programu dwukrotnie w ciągu toku studiów. Można też przedłużyć swój pobyt na kolejny semestr – wówczas konieczne jest wcześniejsze wypełnienie odpowiedniego wniosku. Jeśli jesteś studentem studiów licencjackich lub magisterskich możesz wyjechać na czas trwający łącznie 12 miesięcy (360 dni), jeśli jesteś studentem studiów jednolitych magisterskich możesz wyjechać na czas trwający łącznie 24 miesiące (720 dni).

Jak zacząć przygodę z Erasmusem?

Zacznij od odwiedzenia serwisu UMK i zakładki przygotowanej przez Dział Mobilności. Znajdziesz tam formularz rekrutacyjny, który należy wypełnić i przesłać w celu zgłoszenia swojej chęci wyjazdu.

Jak złożyć dokumenty na wyjazd?

 Wszystkie wypełnione dokumenty należy przesłać do dziekanatu drogą elektroniczną za pośrednictwem udostępnionego formularza.

Gdzie będę mieszkać w trakcie studiowania na obcej uczelni?

Często uczelnie przyjmujące zapewniają odpłatne miejsca w domach studenckich. Czasem jednak zdarza się, że trzeba szukać na własną rękę. Wówczas dopytaj uczelnię o zaufane serwisy w celu poszukiwania lokum.

W jaki sposób mogę wybrać uczelnię, do której wyjadę w ramach wymiany?

W pierwszej kolejności zerknij na spis umów, które nasz wydział zawarł z poszczególnymi jednostkami na uczelniach zagranicznych (nie musisz zwracać uwagę na studiowany kierunek, wystarczy, że nasz Wydział ma podpisaną umowę na jakikolwiek kierunek). Jeśli nie znajdziesz na liście interesującego Cię uniwersytetu, możesz poprosić o pomoc koordynatora, który sprawdzi, czy można wysłać Cię w miejsce, z którym nie mamy podpisanej bezpośredniej umowy – wówczas istnieje możliwość skorzystania z limitu innego wydziału na UMK.

Czy po powrocie z ERASMUSa mój semestr na UMK będzie zaliczony w całości?

Wszystko zależy od tego czy znajdziesz ekwiwalenty wszystkich zajęć przewidzianych w programie Twoich studiów na dany semestr. Jeśli uda Ci się znaleźć odpowiedniki tych zajęć na uczelni przyjmującej semestr uda się zaliczyć. Jeśli znajdziesz ekwiwalenty na część zajęć, to pozostałe możesz zaliczyć na UMK w trybie Indywidualnego Programu Studiów. Semestr zostaje zaliczony po powrocie, po dostarczeniu do Działu Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej trzech dokumentów: Learning Agreement, Transcript of Records oraz Confimation of stay. Transcript of Records musisz również dostarczyć do Dziekanatu, który obsługuje Twój kierunek studiów. Uwaga! Na dostarczenie tych dokumentów masz czas do 30 dni od dnia zakończenia umowy.

Co z zaliczeniem zajęć wychowania fizycznego?

Jeśli Twój program studiów przewiduje w danym semestrze zajęcia z wychowania fizycznego spróbuj zaliczyć te zajęcia na uczelni przyjmującej. Jednak nie każda uczelnia realizuje zajęcia z wychowania fizycznego. W takiej sytuacji skontaktuj się z Dziekanatem. Istnieje możliwość przerzucenia żetonów pomiędzy poszczególnymi semestrami i w innym terminie (najlepiej przed wyjazdem) spróbuj zaliczyć ten przedmiot.

Za ile punktów ECTS powinny być realizowane przeze mnie przedmioty podczas pobytu na mobilności?

Wybieraj przedmioty tak, aby dawały one sumę co najmniej 30 ECTS. W wyjątkowych przypadkach koordynatorzy mogą wyrazić zgodę na realizację programu o sumie ECTS 20.

Jak krok po kroku przygotować się do rekrutacji?

  1. Wybierz 3 uczelnie, na które chciałbyś się wybrać w trakcie mobilności i wskaż, na którą uczelnię chciałbyś się wybrać najbardziej.
  2. Zgromadź wszystkie dokumenty:
  1. Po zgromadzeniu dokumentów, wypełnij formularz online przesłany przez Dziekanat i załącz wszystkie dokumenty w postaci skanów.
  2. Czekaj na kontakt z Działu Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności. Skontaktują się z Tobą po zaakceptowaniu Twojej aplikacji na uczelni przyjmującej.

Uwaga! Po rozpoczęciu mobilności na wybranej uczelni, w przypadku braku możliwości realizacji wybranych przez siebie zajęć (np. z powodu braku miejsc), macie Państwo możliwość wybrania innego przedmiotu, zgodnego z Waszym programem nauczania. Warunek – trzeba to zrobić w ciągu 30 dni od momentu realizacji mobilności i po wcześniejszym uzyskaniu zgody od koordynatora wydziałowego!


Przydatne linki:

Uprzejmie prosimy studentów, którzy mieli okazję uczestniczyć w programie ERASMUS+, by podzielili się swoją opinią na temat wyjazdu i kształcenia w ramach współpracy międzynarodowej. Uwagi i spostrzeżenia należy kierować do koordynatora programu za pomocą formularza